O nas
Wydział Centrum Analityczne funkcjonuje w ramach struktury Izby Administracji Skarbowej w Warszawie w Pionie Kontroli, Cła i Audytu. Wykonuje zadania o charakterze ogólnopolskim polegające na gromadzeniu, przetwarzaniu i udostępnianiu danych o handlu międzynarodowym pomiędzy Polską a krajami członkowskimi Unii Europejskiej oraz krajami trzecimi.
Głównym celem Wydziału jest zapewnienie aktualnej, rzetelnej i wiarygodnej informacji, która może być pomocna w sprawozdawczości, czynnościach kontrolnych oraz w monitorowaniu realizacji celów i sprawowaniu kontroli zarządczej. Dzięki kompetencji i doświadczeniu pracowników można przygotowywać zestawienia ściśle dopasowane do potrzeb zamawiającego.
Czym się zajmujemy
Priorytetowym zadaniem realizowanym przez Wydział Centrum Analityczne jest generowanie miesięcznych zbiorów danych dla Głównego Urzędu Statystycznego. Zbiory te stanowią podstawę do sporządzania statystyki obrotów handlu zagranicznego i są publikowane przez GUS oraz przekazywane do Europejskiego Urzędu Statystycznego (EUROSTAT).
Ponadto zajmujemy się:
- przygotowywaniem raportów i analiz na potrzeby Ministerstwa Finansów i innych organów administracji państwowej i samorządowej,
- dostarczaniem komórkom organizacyjnym Krajowej Administracji Skarbowej oraz organom ścigania wszelkich informacji o obrotach towarowych z zagranicą,
- realizowaniem wniosków o udostępnienie danych na temat obrotów w handlu międzynarodowym na mocy art. 50 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej,
- składanych przez instytucje państwowe, samorządowe, naukowe, podmioty gospodarcze i osoby fizyczne.
Informacje dla podmiotów gospodarczych i osób fizycznych
Na podstawie zapisów art. 50 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej podmiotom gospodarczym i osobom fizycznym udostępniane są dane o wielkości obrotów handlu zagranicznego. Najstarsze udostępniane przez Wydział dane pochodzą z 2004 roku.
Dane o obrotach towarowych mogą być udostępniane na poziomie sekcji, nr działu HS – 2 znaki CN, pozycji HS – 4 znaki CN, podpozycji HS - 6 znaków CN i CN - 8 znaków Nomenklatury Scalonej. Są to dane rzeczywiste, pochodzące ze zgłoszeń celnych i deklaracji INTRASTAT. Oznacza to, że nie zawierają doszacowań danych dla podmiotów, które są zwolnione z obowiązku sprawozdawczego w systemie INTRASTAT oraz dla podmiotów, które nie złożyły deklaracji w obowiązującym terminie.
Dane mogą być przygotowywane według różnych kryteriów, jak np.:
- kody towarowe,
- kraje/grupy krajów,
- procedury celne,
- rodzaje środka transportu,
- rodzaje kodu transakcji, itp.
Zasady udostępniania danych
RODZAJ UDOSTĘPNIANYCH DANYCH | ODBIORCY |
W JAKI SPOSÓB NALEŻY ZAMÓWIĆ DANE |
Dane dostępne w Wydziale Centrum Analityczne |
|
Pismo określające zakres żądanych danych |
Dane określone w porozumieniu |
|
Określony w porozumieniu |
Dane w zakresie określonym w odrębnych przepisach |
|
Pismo wskazujące podstawę prawną i określające zakres żądanych danych |
Dane o wielkości obrotów handlu zagranicznego |
| Wniosek o udostępnienie danych wg wzoru stanowiącego załącznik do rozporządzenia MF z 12 lutego 2018r. w sprawie trybu udostępniania danych INTRASTAT i EXTRASTAT oraz wysokości opłat za przetworzenie tych danych (poz. 409) |
Tryb udostępniania danych na podstawie art. 50 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej
Tryb udostępniania danych uzyskanych w wyniku wykonywania zadań wynikających z przepisów wspólnotowych, regulujących statystykę dotyczącą obrotu towarowego pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej (INTRASTAT) oraz z pozostałymi państwami (EXTRASTAT), a także wysokość opłaty za przetworzenie danych, o których udostępnienie występuje wnioskodawca, określone zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 12 lutego 2018 r. w sprawie trybu udostępniania danych INTRASTAT i EXTRASTAT oraz wysokości opłat za przetworzenie tych danych (poz. 409).
Procedura udostępniania danych:
- Zainteresowany podmiot składa wypełniony wniosek o udostępnienie danych na adres korespondencyjny Wydziału lub przesyła w formie elektronicznej na adres mailowy. Wzór wniosku stanowi załącznik do rozporządzenia Ministra Finansów z 12 lutego 2018 r. w sprawie trybu udostępniania danych INTRASTAT i EXTRASTAT oraz wysokości opłat za przetworzenie tych danych (poz. 409). Wzór wniosku zamieszczono w plikach do pobrania.
- Wydział Centrum Analityczne przesyła do wnioskodawcy informację o wysokości opłaty za przetworzenie danych wraz z numerem konta bankowego Urzędu Skarbowego w Nowym Targu, na który należy uiścić wskazana opłatę.
- Opłatę należy uiścić w ciągu 45 dni od otrzymania informacji.
- Dane przekazywane są wnioskodawcy najpóźniej w terminie 30 dni od dnia wpływu pełnej opłaty na rachunek bankowy Urzędu Skarbowego w Nowym Targu.
Pliki do pobrania:
- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 12 lutego 2018 r. w sprawie trybu udostępniania danych INTRASTAT i EXTRASTAT oraz wysokości opłat za przetworzenie tych danych (poz. 409). (plik PDF 348 KB)
- Wniosek o udostępnienie danych. (plik DOC 133 KB)
Dane kontaktowe:
Adres korespondencyjny:
Izba Administracji Skarbowej w Warszawie
Wydział Centrum Analityczne
ul. Erazma Ciołka 14A, 01-443 Warszawa
Numery telefonów:
Naczelnik Wydziału - 22 510-46-57
Kancelaria - 22 510-48-58
Numer faxu: 22 510-48-70
Kontakt e-mail: icb.ias.warszawa@mf.gov.pl