Unijne wsparcie dla Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie – nowy projekt na rzecz zwiększenia zdolności ścigania przestępstw - Union Anti-fraud Programme (EUAF)
Projekt Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego (MUCS) to jedyny wniosek spośród 10 zgłoszeń z całej Polski, który otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej na zakup nowoczesnego sprzętu, wzmacniającego zdolności prewencyjne, śledcze oraz analityczne MUCS. Projekt pod nazwą "Rozwój działań zapobiegawczych, zdolności śledczych i analitycznych oraz eliminacja braków sprzętowych" ma na celu zwiększenie efektywności w walce z przestępczością transgraniczną, w szczególności w zakresie oszustw celnych i podatkowych, które mają poważny wpływ na stabilność finansową Polski i całej Unii Europejskiej.
W dniu 16.12.2024 r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie podpisał umowę GAP-101193950 o wsparcie finansowe dla wniosku złożonego w maju 2024 r. akronim: 2024-PL-MUCS w ramach zaproszenia EUAF-2024-TA Union Anti-fraud Programme (EUAF-2024-TA-01- pomoc techniczna dot. sprzętu i metod dochodzeniowo-śledczych).
Dzięki wsparciu Unijnego Programu Zwalczania Nadużyć Finansowych (EUAF), projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości 80% wartości netto, co stanowi istotny wkład Unii Europejskiej w poprawę bezpieczeństwa finansowego Wspólnoty. Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi 1 260 210,00 PLN. W ramach tego projektu MUCS zyska nowoczesne narzędzia, które umożliwią szybsze i bardziej efektywne wykrywanie przestępstw, a tym samym ochronę interesów finansowych Polski i Unii Europejskiej.
Planowany zakup specjalistycznego sprzętu umożliwi dokładniejszą ocenę ryzyka
i monitorowanie działań przestępczych. Dodatkowo, projekt przewiduje cykl szkoleń, który pozwoli funkcjonariuszom MUCS skutecznie wykorzystywać nowoczesne technologie w swojej codziennej pracy.
Unia Europejska odgrywa kluczową rolę w finansowaniu projektów, które wspierają krajowe instytucje w walce z międzynarodową przestępczością. Dzięki takim inicjatywom, jak ten projekt, Polska oraz inne państwa członkowskie zyskują nowoczesne narzędzia, które umożliwiają precyzyjne reagowanie na zagrożenia związane z oszustwami finansowymi. Powyższe działania nie tylko wzmocnią zdolności Służby Celno-Skarbowej, ale również przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa całej Unii Europejskiej, wspierając jej dążenie do utrzymania integralności rynku wewnętrznego oraz eliminacji nadużyć finansowych na poziomie międzynarodowym.
Projekt ten stanowi doskonały przykład współpracy Polski z Unią Europejską, której fundusze pozwalają na znaczne wzmocnienie zdolności KAS w walce z przestępczością ekonomiczną. Wsparcie Unii Europejskiej to nie tylko inwestycja w nowoczesne narzędzia i procedury, ale przede wszystkim w długoterminową skuteczność działań na rzecz ochrony interesów finansowych Unii Europejskiej.