- W Izbie Administracji Skarbowej w Warszawie (IAS) służy 9 psich funkcjonariuszy i funkcjonariuszek.
- Szeregi psów służbowych w mazowieckiej izbie zasiliła ostatnio 4. miesięczna Chloe.
- Nasi czworonożni przyjaciele mają na swoim koncie wiele sukcesów.
- Wszystkie nasze psy maja mają wspólną cechę - są wyjątkowe!
Od szczeniaka do emerytury
Do Służby Celno-Skarbowej psy trafiają w wieku od 3 do 18 miesięcy. Wszystkie szczeniaki pochodzą z hodowli zrzeszonych w organizacjach kynologicznych. Każdy z naszych psów musi mieć określone cechy i predyspozycje, m.in.: zdolność do pracy węchowej, umiejętność aportowania różnych przedmiotów, dobry kontakt z nieznanymi osobami i brak nerwowej reakcji na strzał.
Wśród naszych psów są przedstawiciele różnych ras: Jack Russell terier, Labrador Retriever, Owczarek belgijski Malinois, Chesapeak Bey Retriever, Springer Spaniel angielski, Płochacz niemiecki oraz Flat coated retriever.
Nasze psy to nasi przyjaciele, dlatego nawet po przejściu na „emeryturę" pozostają ze swoim opiekunem i są objęte dożywotnią finansową opieką naszej izby. Obecnie na emeryturze są 2 psy.
Z racji przyjaznego usposobienia, często uczestniczą w różnego rodzaju akcjach promocyjnych i zajęciach edukacyjnych w szkołach, gdzie pokazy ich umiejętności stanowią główną atrakcję.
Chloe w szeregach Służby Celno-Skarbowej
4. miesięczna Chloe zasiliła niedawno szeregi psów służbowych IAS w Warszawie. Flat coated retriever to rasa, która charakteryzuje się łagodnym usposobieniem, delikatnością i cierpliwością, dlatego też używana jest do dogoterapii oraz przy asystowaniu osobom niepełnosprawnym.
Flat coated retrievery pracują węchowo w służbach mundurowych i są szkolone do wykrywania zapachu substancji zakazanych lub podlegających ograniczeniom. Rasa ta potrzebuje dużo ruchu i aktywności, więc przed Chloe dużo zajęć fizycznych i umysłowych, które pozytywnie wpłyną na jej naukę i sukcesy na służbie!
Najpierw nauka, potem praca
Szkolenie podstawowe każdego z naszych psów służbowych i ich przewodników trwa 13 tygodni.
Negrita, Kodi, Diuna, Amar, Boczek, Adso, Aza, Draba i Dolar zostali przeszkoleni w Ośrodku Krajowej Szkoły Skarbowości w Kamionie, a wkrótce także Chloe przejdzie szkolenie w Kamionie.
Psi funkcjonariusze są przeszkoleni do wykrywania środków odurzających, wyrobów tytoniowych oraz waluty. Szkolenia odbywają się dwoma metodami: aktywną i pasywną. Metoda dobierana jest do indywidualnych właściwości psa służbowego oraz jego przewodnika w celu wydobycia i wykorzystania zdolności zespołu kynologicznego.
W metodzie aktywnej psy zaznaczają miejsce ujawnienia poprzez drapanie łapami. Natomiast w przypadku metody pasywnej poprzez „zastygnięcie"- zatrzymanie w bezruchu z nosem w miejscu, gdzie zapach jest najsilniejszy. Równie ważna jak szkolenie, jeśli nie najważniejsza, jest relacja między psem a jego opiekunem.
Przez cały okres służby, psy szkolą się i rozwijają swoje zdolności. Co roku muszą przejść tzw. atestację, czyli sprawdzenie przydatności i efektywności podczas pracy.
Umiejętności naszych psiaków doceniają służby z którymi współpracujemy: Policja, Straż Graniczna i Służba Więzienna.
Sukcesy na służbie
Przemytnicy nie raz próbowali zmylić czujność psich nosów. Bezskutecznie.
Wśród spektakularnych ujawnień mazowieckich czworonogów jest m.in. 11 kg heroiny ukrytej w podwójnych dnach walizek podróżnego. Psich funkcjonariuszy nie zmylił nawet zapach mieszanki egzotycznych przypraw, które podróżny umieścił w bagażach.
Nie udał się również przemyt 20 kg marihuany, którą wywąchał w dwóch przesyłkach kurierskich z USA nasz spec pies. Ujawnienia te zapoczątkowały akcję rozbicia gangu i zlikwidowania szlaku przemytniczego z USA do Polski.
Psi nos bezbłędnie także wywąchał w przesyłce z Kolumbii skórzany hamak, który był nasączony kokainą.
Sukcesem zakończyło się przeszukanie podczas akcji z Policją. Psi nos wywąchał na posesji 4 tony nielegalnego tytoniu oraz w duecie z psim kolegą wytwórnię mefedronu, a w niej 80 kg narkotyku.
Lista sukcesów naszych psów jest bardzo długa .
Pamiętamy o nich, nie tylko od święta!
Obserwuj nas: