- Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zablokowała blisko 11 mln na rachunkach firm, które wyłudzały podatek VAT.
- Wszczęto kontrole celno-skarbowe wobec 38 podmiotów.
- Do analizy wykorzystano System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej (STIR), który pozwala wykryć wykorzystywanie sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych.
Instytucja blokady rachunku pełni w systemie prawnym podwójną rolę. Jest środkiem przeciwdziałającym wykorzystywaniu sektora bankowego do wyłudzeń skarbowych, a zarazem zabezpieczającym wykonanie zobowiązań podatkowych przez nierzetelne firmy.
Małe firmy, duże pieniądze
W ostatnim półroczu Naczelnik Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego (MUCS)wykrył 38 podmiotów podejrzanych o wyłudzenia skarbowe. Podmioty te swoją działalnością generowały duże straty dla budżetu państwa,choć większość z nich to niewielkie firmy zajmujące się m. in. sprzedażą art. tekstylnych.
W związku z ujawnionym procederem straty budżetu państwa szacuje się na co najmniej 50 mln zł.
Kontrole i zabezpieczenie
KAS zablokowała na rachunkach bankowych podejrzanych firm blisko 11 mln zł. Wszczęto w nich kontrole celno-skarbowe i postępowania przygotowawcze.
Blokada od 72 h do 3 miesięcy
Blokada rachunku trwa 72 godz. z możliwością jej przedłużenia do 3 miesięcy, ale tylko w ściśle określonych przypadkach. Nie można zablokować rachunków osób fizycznych, które służą do celów prywatnych.