Podstawy prawne
Strona Ministerstwa Finansów (link otwiera nowe okno w serwisie zewnętrznym)
Przedstawicielstwo
Dokonanie wpisu na listę agentów celnych oznacza, że dana osoba ma prawo do występowania jako pełnomocnik w postępowaniach celnych oraz podatkowych.
Obowiązujące przepisy przewidują dwa rodzaje przedstawicielstwa - bezpośrednie oraz pośrednie.
Przedstawicielstwo bezpośrednie polega na tym, że przedstawiciel działa w imieniu i na rzecz innej osoby (klasyczny rodzaj przedstawicielstwa wynikającego z oświadczenia woli).
Z przedstawicielstwem pośrednim mamy do czynienia wówczas gdy przedstawiciel działa we własnym imieniu, lecz na rzecz innej osoby - przedstawicielstwo charakterystyczne wyłącznie dla prawa celnego.
Przedstawicielem, zgodnie z art.5 ust.3 w związku z art. 4 pkt 2 WKC, może być osoba fizyczna, która na stałe zamieszkuje we Wspólnocie oraz osoba prawna lub stowarzyszenie osób uznane za zdolne do podejmowania czynności prawnych, a nie posiadające osobowości prawnej, których siedziba statutowa, siedziba główna lub inna stała siedziba znajduje się we Wspólnocie. Warunek posiadania siedziby we Wspólnocie nie dotyczy osób, które dokonują zgłoszenia do procedury tranzytu, odprawy czasowej lub też zgłaszają towary sporadycznie, pod warunkiem, że organy celne uznają te czynności za uzasadnione (art.64 ust.2 lit. b WKC).
Art.75 Prawa celnego wskazuje przykładowych przedstawicieli: agencje celne, spedytorów, przewoźników.
Agentem celnym jest osoba wpisana na listę agentów celnych (art.79 ustawy Prawo celne).
Rozszerzenie uprawnień agencji celnych
Strona Ministerstwa Finansów (link otwiera nowe okno w serwisie zewnętrznym)
Wpis na listę agentów celnych
Strona Ministerstwa Finansów (link otwiera nowe okno w serwisie zewnętrznym)
Kiedy można stracić nabyte uprawnienia
Uprawnienie przyznane osobom wpisanym na listę agentów celnych jest bezterminowe, jednak należy pamiętać, że w określonych sytuacjach agent celny może zostać zawieszony w czynnościach agenta celnego a nawet pozbawiony uprawnień.
Zgodnie z postanowieniami art.80 ust.3 w związku z art.80 ust.1 pkt 5 ustawy Prawo celne oraz § 1 pkt 4 lit. c ), w/pow. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004r. w sprawie wyznaczenia Dyrektora Izby Celnej w Warszawie do prowadzenia niektórych spraw celnych, Dyrektor Izby Celnej w Warszawie może zawiesić działalność agenta celnego na czas toczącego się przeciwko osobie agenta celnego postępowania karnego o przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, przestępstwo gospodarcze lub za przestępstwo skarbowe.
Agenta można również pozbawić uprawnień ostatecznie (skreślając go z listy agentów celnych), przepisy regulujące tę kwestię nie mają charakteru fakultatywnego co oznacza, że w sytuacji gdy:
- agent zostanie skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, przestępstwo gospodarcze lub za przestępstwo skarbowe,
- agent umrze.
Organy celne zobowiązane są do wszczęcia postępowania, a następnie wydania decyzji o skreśleniu z listy agentów celnych, postępowania te również prowadzone są przez Dyrektora Izby Celnej w Warszawie.
Agent celny jest obowiązany zawiadomić organ prowadzący listę agentów celnych o zaprzestaniu spełniania warunku, o którym mowa w ust. 1.
Dane kontaktowe
Izba Celna w Warszawie
Wydział Ochrony Praw Własności Intelektualnej i Operacji TIR
ul. Erazma Ciołka 16,
01-443 Warszawa
Adres korespondencyjny:
Izba Celna w Warszawie
ul. E. Ciołka 14A
01-443 Warszawa
Numer telefonu:
tel.: 22 510 46 79
Numer faxu:
fax: 22 510 49 89
Kontakt e-mail:
IWTW@war.mofnet.gov.pl